Wybór ekranu projekcyjnego jest tak samo ważny jak wybór projektora. Jaka jest faktyczna różnica w obrazie pomiędzy projekcją na zwykłej ścianie, a projekcją na tkaninie projekcyjnej? Czym różnią się materiały projekcyjne pomiędzy sobą, oprócz tego, że mają różne nazwy? Czy tkanina biała jest lepsza od szarej?
Czy dobrze dobrany ekran może poprawić jakość wyświetlonego obrazu?
Omówimy zagadnienie na przykładzie materiałów projekcyjnych producenta Avers.
Współczynnik odbicia światła (gain)
Jeśli projektor ma wysoką jasność lampy (powyżej 2.500 ANSI Lumenów), a projekcja będzie przy większym zaciemnieniu, należy wybrać ekran ze współczynnikiem odbicia światła gain 1.0 (tkanina Matt White) lub gain 0.8 (tkanina Matt Grey). Jeśli zdecydujesz się na ekran z wyższym gainem, pogorszysz kontrast obrazu oraz czerń. Duże znaczenie ma odległość projektora od ekranu oraz wielkość obrazu jaki uzyskuje Twój projektor.
Jeśli projektor ma jasność na poziomie 2.000 ANSI Lm lub mniej, a projekcja będzie przy większym zaciemnieniu, należy wybrać ekran ze współczynnikiem odbicia gain 1.0 (Matt White). Jeśli projekcja będzie przy niewielkim zaciemnieniu sali należy wybrać Matt White (gain 1.0) lub White Ice (gain 1.2).
Tkaniny Matt White oraz Matt Grey posiadają szeroki kąt oglądalności (kąt widzenia): 150 stopni.
Tkanina White Ice posiada kąt widzenia 120 stopni.
Im wyższy współczynnik gain, tym kąt widzenia zmniejsza się nawet do zaledwie 90 stopni (przykład: tkanina projekcyjna Silver P dedykowana do projekcji 3D z gain na poziomie 2.8).
Tkanina Matt Grey zwana popularnie tkaniną szarą, podbija stopień kontrastu obrazu (dlatego tak chętnie wybierana jest do kina domowego do projektorów Full HD). Gain 0.8 Kąt widzenia: 150 stopni Grubość: 0,35mm.
Tkanina Matt White podbija jasność obrazu (sprawdza się w salach konferencyjnych oraz w kinie domowym, gdy nie mamy warunków pełnego zaciemnienia sali). Dedykowana do projektorów full hd, xga, wxga oraz innych rozdzielczości. Matt White to uniwersalne rozwiązanie. Gain 1.0 Kąt widzenia: 150 stopni Grubość: 0,35mm.
Tkanina White Ice dedykowana głównie do prezentacji (do pomieszczeń jasnych lub do sal z niewielkim zaciemnieniem). Przy ekranach wielkoformatowych dedykowana również do projekcji filmowych. Gain 1.2 Kąt widzenia: 120 stopni Grubość: 0,4mm.
Tkanina Silver P posiada bardzo wysoki współczynnik odbicia światła. Polecana dla pasjonatów projekcji trójwymiarowej. Materiał Silver P, jak wykazały testy, posiada najniższy stopień zakłóceń polaryzacji odbijanego światła. Gain 2.8 Kąt widzenia: 90 stopni Grubość: 0,7mm.
Matt White P to wersja Matt White z dodatkowym usztywnieniem. Gain 1.0 Kąt widzenia: 150 stopni Grubość: 0,7mm.
Tkanina New Coral White to materiał dedykowany do projekcji wstecznej (gdy projektor znajduje się z tyłu za ekranem, po przeciwnej stronie niż oglądający). Najchętniej wybierana do wyświetlania pieśni w kościołach. Gain 3.2 Kąt widzenia: 90 stopni Grubość: 0,6mm.
Nowość Matt Grey ALR czyli tkanina najnowszej generacji. Jest ciemna szara, dzięki czemu ciemne momenty wyświetlanej prezentacji lub filmu, pozostają dobrze widoczne, niezależnie od stopnia oświetlenia/zaciemnienia.
Poniżej efekt projekcji na innych tkaninach w porównaniu z ALR.
Tkanina ALR odbija światło projektora, ale nie odbija światła, które może padać na tkaninę z innych źródeł jak światło słoneczne lub włączona lampa. Tkanina ALR Matt Grey to przełom osiągnięć technologicznych wśród tkanin do projekcji.
Jaka jest różnica pomiędzy najtańszą, a najdroższą tkaniną projekcyjną?
Tkaniny różnią się tym, co mają w środku tzn. tym co jest ich strukturą bazową.
Na rynku możemy spotkać identyczne lub podobne nazwy tkanin np. Matt White, Matt White E, Matt White P, Matt White HD.
Tkaniny projekcyjne Avers o nazwie Matt White, Matt Grey posiadają w strukturze włókna szklane. Włókna szklane wydłużają żywotność materiału zwiększając jego odporność na czynniki zewnętrzne takie jak temperatura, wilgoć. A to się przekłada na zmniejszoną podatność na falowanie, rozciąganie materiału. Tkaniny wyższej jakości mają mniej widoczną strukturę powierzchni, co jest bardzo dużą zaletą.
Tkaniny projekcyjny Avers o nazwie Matt White E, Matt Grey E są ekonomiczną wersją wyżej wymienionych materiałów. Wskazuje na to symbol "E" w nazwie produktu. Tkaniny te posiadają bazę z włókien poliestru.
Czy jest różnica w obrazie pomiędzy projekcją na zwykłej ścianie, a projekcją na tkaninie projekcyjnej?
Przy projekcji na ścianie kolory są wyblakłe, ostrość niska, głębia obrazu słaba. Zaczynamy wówczas zastanawiać się czy kupno ekranu coś zmieni? A może winny jest projektor? Jeśli ściana mamy białe i robimy projekcję na ścianie bez wydzielenia obszaru czarnymi ramkami, efekt będzie właśnie taki jak opisany dwie linijki wyżej.
Testy wykazują, że ekran bardzo dużo zmienia. Dobry projektor potrzebuje dobrego ekranu. Jeśli zaoszczędzimy na ekranie, obraz z projektora będzie niezadowalający. Jeśli kupimy tańszy projektor, a lepszy ekran, też możemy odczuwać pewien brak.
Nasi klienci często dostosowują swoje wnętrze do kina domowego. Mowa tu o specjalnym czarnym matowym pasie malowanym na suficie na dystansie ok 50 cm od kasety ekranu w kierunku projektora, szerokość pasa dostosowana do szerokości tkaniny projekcyjnej. Co uzyskujemy w ten sposób? Światło projektora się wtedy nie rozprasza.
Jeśli posiadasz ekran projekcyjny wyższej jakości z czarnym obramowaniem powierzchni aktywnej, na pewno jesteś zadowolony z wyboru.
Możesz już tylko wybrać dobry film, zasiąść na kanapie i cieszyć się doskonałym obrazem.
Nie wiesz jaki zestaw z projektorem byłby tym idealnym dla Ciebie?
Jesteśmy do Twojej dyspozycji, napisz: sklep@e-tablice.com